Квалификации за ЕП 2020

Италија со девет гола ја понижи Ерменија, Шпанија даде пет против Романија (ВИДЕО)

Селекцијата на Италија ја посрамоти Ерменија победувајќи ја со 9-1, убедлива беше и Шпанија која со 5-0 ја совлада Романија. 

Италијанците се мајстори за дефанзива и многу често, особено на големите натпреварувања ги добиваат мечевите со малку погодоци, но вечерва беше поинаку, Италија ја наполни мрежата на Ерменија.
 
Азурите победија со 9-1, Имобиле и Заниоло дадоа по два гола, по еднаш погодија Барела, Ромањоли, Жоргињо, Орсолини и Киеза.
 
Убедлива беше и Шпанија, тие со 5-0 беа подобри од Романија. Два гола даде Морено, по еден Руиз и Оризабал, еден погодок беше автогол.
 
Во другите денешни натпревари од квалификациите, Швајцарија со 6-1 славеше на гостувањето кај Гибралтар, Грција со 2-1 ја победи Финска, БиХ со 3-0 победи во Лихтенштајн, Малта на домашен терен загуби од Норвешка со 1-2, Шведска со 3-0 ги совлада Фарските Острови. 
 
Во единствениот меч кој беше значаен за пласман на ЕП вечерва, Ирска и Данска одиграа 1-1, Данците одат на континенталниот собир.

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

повеќе

За преродба требаат само три чекора: промена на изборниот модел, укинување на мега и квази државниот апарат заедно со сите паразити во него и економски план за ревитализација на земјата.

повеќе

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе