Лига на шампиони

Историска победа за Шериф и Николов, Дортмунд со триумф се враќаа од гостувањето кај Бешикташ

Шериф Тираспл со победа го почна својот дебитантски настап во Лигата на шампионите, го совладаа Шахтар со 2-0, минути доби и Бобан Николов, Борусија Дортумд со 2-1 победи кај Бешикташ.

Историска прва победа за Шериф во Лигата на шампионите, молдавскиот тим продолжува да реди сензации. По импресивните квалификации, победува и во главниот дел од натпреварувањето. Беа подобри од Шахтар.

Мечот го отвори Траоре уште во 16. минута од мечот, а Јансане во 62. минута ги постави конечните 2-0.

Бобан Николов во игра влезе во 85. минута и ги одигра завршните минути од овој натпревар.

Со три бода стартуваше и Борусија Дортмунд која со 2-1 славеше на гостувањето кај Бешикташ.

Головите за германскиот тим ги постигнаа главните млади ѕвезди. Отвори Белингам во 20. минута, а по негова асистенција во судиското продолжение од првиот дел Халанд погоди за водство од 2-0.

Во вториот дел Борусија Дортмунд пропушти неколку големи шанси и на крај малку фалеше да направи од готово - вересија. Во судиското продолжение по асистенција на Пјаниќ, Монтеро даде гол и намали на 2-1.

Турскиот тим имаше уште четири минути да се спаси од пораз, но не успеа.

Земјите треба да бараат начини за градење мостови и унапредување на билатералните економски врски, а не да гледаат во минатото и да му наметнуваат на македонскиот народ поинаков идентитет или историски наратив.

повеќе

Tочната искористеност и капацитет на водните ресурси во државата e невозможно прецизно да се пресмета заради недостиг на континуирани хидролошки мерења и мониторинг на квалитетот на водите.

повеќе

Нам бизнисмените не ни требаат ниту уставни преамбули ниту некакви параграфи за да ги почитуваме Република Бугарија и нејзините граѓани. Ние некого почитуваме доколку прави профит, плаќа даноци и доколку е општествено одговорен.

повеќе