Серија А

Интер стигна до „првото место за лузери“, Лацио ќе се моли Рома и Наполи да не победат во Европа (ВИДЕО)

Интер ќе ја заврши сезоната како вицешампион откако вечерва со 0-2 славеше на гостувањето кај Аталанта, Лацио ќе финишира како четврти по поразот од 3-1 на гостувањето кај Наполи.

Познат е расплетот на горниот дел од табелата, Интер со 0-2 славеше на гостувањето кај Аталанта и ја заврши сезоната како вицешампион или „првото место за лузери“ како што кажа Антонио Конте пред една недела.

Д’Амброзио го отвори резултатот уште во првата минута, а Ешли Јанг убаво погоди од работ на шеснаесетникот за 0-2 по дваесетина минути игра.

Лацио загуби со 3-1 на гостувањето кај Наполи, па сега ќе се моли „наполитанците“ и Рома да не триумфирата во Европа. Има едно лудо сценарио со кое четвртото место на табелата нема да носи Лигата на шампиони доколку „волчицата“ ја освои Лига Европа а избраницте на Гатузо го подигне пехарот од ЛШ.

Милан ја потврди добрата форма со триумф од 3-0 над Каљари, додека пак Рома со 1-3 триумфираше над Јувентус во меч во кој не се играше за ништо.

При еден спор, понижувањето не е добро ниту за победникот, ниту за поразениот; ниту за „победникот“, ниту за „поразениот“.

повеќе

Стравот од неизвесноста што ја носи пандемијата од ковид-19 вирусот, бара да се преструктуираме и да го промениме начинот на нашето однесување и работење.

повеќе

Ако имаме предвид дека секој збор има свое значење, тогаш оваа „железна завеса" кон Бугарија, за која зборува премиерот дека била подигната од Југославија, се доведува во корелација со Берлинскиот ѕид. А, железната завеса помеѓу двете германии доведе до нивно обединување.

повеќе