Серија А

Интер среќно до победа над Наполи, Милан се спасуваше од пораз кај Џенова (ВИДЕО)

Милан врза два нерешени натпревари во низа, вечерва „росонерите" одиграа 2-2 кај Џенова, Интер со многу среќа го победи Наполи со 1-0 со гол од пенал на Лукаку.

Дербито на колото во Милано заврши со триумф од 1-0 на Интер. „Нероаѕурите“ со многу среќа стигнаа до победа против Наполи.

Клучниот момент на мечот се случи на средината од второто полувреме кога Оспина задоцни со интервенцијата и го собори Дармијан во шеснаесетникот. Судијата досуди пенал а Инсиње поради протести доби црвен картон. Ромелу Лукаку ја изведе најстрогата казна и реализираше за 1-0.

И покрај тоа што гостите останаа со играч помалку, тие беа тимот кој напаѓаше до последна секунда, избраниците на Гатузо креираа три убави шанси, Хандановиќ во два наврати интервенираше, а Петања ја погоди стативата.

Милан врза два нерешни натпревари во низа, вечерва „росонерите“ одиграа 2-2 кај Џенова. Дестро два пати ги носеше домаќините во предност, но избраниците на Пиоли се враќаа преку Калабрија и Калулу.

На останаттие натпревари од 20:45 часот, Фиорентина и Сасуоло одиграа 1-1, нерешено 2-2 беше на пресметката помеѓу Специја и Болоња, Сампдорија со 1-2 триумфираше кај Верона додека пак на дуелот помеѓу Парма и Каљари немаше голови.

Во САД и некои други земји, припадниците на загрозените расни и етнички малцинства имаат пократок животен век од просечниот, и поради тоа не се доволно застапени меѓу оние за кои најмногу се очекува дека ќе починат од ковид-19.

повеќе

Предвидувањата за тоа дека ќе дојде денот кога Бугарија ќе ги искористи пасошите кои Софија така лесно им ги даваше на македонските државјани почнуваат да се остваруваат.

повеќе

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе