ЕП 2020

Интер и Лацио со убедливи победи до четвртфиналето од Купот на Италија (ВИДЕО)

Интер со 4-1 го совлада Каљари, а Лацио со 4-0 беше подобар од Кременозе, фаворитите се пласираа меѓу осумте најдобри во Купот на Италија. 

По само 22 секунди игра Ромелу Лукаку му донесе водство на Интер од 1-0, а во 22 минута Борха Валеро го зголеми водството на 2-0.
 
По четири минути игра во второто полувреме Лукаку постигна уште еден гол, овој пат за предност од 3-0. Во 73. минута Олива намали на 3-1, но само осум минути подоцна Ранокиа ги постави конечните 4-1.
 
За одбележување е и тоа што по три месеци пауза поради повреда на теренот се врати Алексис Санчез.
 
Најубедлив денеска беше Лацио кој со 4-0 го совлада Кремонезе. Головите ги постигнаа Патрик, Пароло, Имобиле и Бастос.
 
Претходно со два гола на Инсиње од пенал, Наполи ја победи Перуџа со 2-0.

Historia magistra vitae est (Историјата е учителка на животот). Оваа латинска изрека ќе ги објаснува односите меѓу народите и нациите додека постои светот.

повеќе

Добро е, во прво време, г. премиер, да го поттикнете Вашиот министер за култура да најде погодна форма да се преобјави книгата „По повод најновиот напад на нашиот јазик“ од Конески, пишува професорот Атанас Вангелов во отворено писмо до премиерот Зоран Заев.

повеќе

Мислам дека Европа нема ни да дозволи полемика за македонскиот јазик затоа што тоа е строго научна работа. Освен нашите политичари-шупелки, никој друг не би посегнал по таа светост.

повеќе