Серија А

Интер го победи Јувентус на начин на каков што го нема победено 11 години во Серија А (ВИДЕО)

Интер со 2-0 го доби големото „Дерби на Италија“ против Јувентус, Артуро Видал и Николо Барела беа играчите кои ја тресеа „старата дама“. 

Интер победи на меч против Јувентус во Серија А без примен гол првпат по април 2010 година кога Маикон и Ето беа стрелци. Тоа значи дека ваква победа немале речиси 11 години.
Натпреварот беше отворен уште во 12. минут кога по одлична асистенција од Барела, Видал погоди за водство на Интер од 1-0.
 
По седум минути игра во вториот дел, Бастони имаше еден фантастичен пас по речиси цела дијагонала од теренот до Барела кој постигна убав гол за победа на Интер од 2-0.
 
Со овие три бода Интер се изедначи со Милан, но росонерите имаат натпревар помалку, утре му гостуваат на Каљари. Јувентус во моментов е на петтото место со меч помалку.

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе