Паднал договор

Интер го одбра наследникот на Конте, со двојно поголема плата го примами Симоне Инѕаги

Симоне Инѕаги ќе биде нов тренер на Интер, „нероаѕурите" во последен миг го украдоа тренерот од Лацио и го примамија со двојно поголема плата.

Откако синоќа се раздели со Антонио Конте, Интер за брзо време си најде нов тренер. Голем број на извори од Италија пренесуваат дека Симоне Инѕаги ќе седне на кормилото на „Џузепе Меаца“.

Симоне Инѕаги вчера имаше средба со првиот човек на Лацио, Клаудио Лотити и двајцата постигнале согласност за нова тригодишна соработка, но потпис на договорот не бил ставен, па Интер денеска успеа да го „украде“ стратегот.

„Нероаѕурите“ на маса ставиле двојно поголема плата и договор вреден 4 милиони евра по сезона плус бонуси, па го примимали Симоне Инѕаги.

Генералниот извршен директор на Интер, Бебе Марота изјави дека наскоро се ќе биде јасно: „Вечерва ќе се знае новиот тренер, барем неофицијално“.

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе

Со само 48% вакцинирано население, недозволиви грешки на стручниот штаб за Ковид-19 и масовни протести против вакцинација, очигледно е дека кампањата за вакцинација во Словенија беше навистина неуспешна. 

повеќе