Има многу повредени

Инцидент пред дербито во Штип: Жестока тепачка помеѓу „Фаланга“ и „Лозари“ (ВИДЕО)

Дербито во втората лига на Македонија помеѓу Брегалница и Тиквеш донесе голем инцидент, во Штил дојде до жестока тепачка помеѓу „Фаланга" и „Лозари".

Поради пандемијата на ковид-19, фанови не се присутни на стадионите, но и покрај тоа денеска настана голем инцидент во Штип. На дербито од втората лига на Македонија помеѓу Брегалница и Тиквеш дојде до жестока тепачка помеѓу навивачите на двата тима, односно популарните „Фаланга“ и „Лозари“.

Неофицијално има многу повредени од уличната војна, од МВР најавија дека наскоро ќе излезат со соопштение и детали за инцидентот.

Видео материјали од М-нет

Структурното насилство кон трансродовите и родово небинарните луѓе е препрека во нивното реализирање како полноправни членови на општеството.

повеќе

И сега вие замислете, на едно детенце од 6 години да му кажувате со авторитет на наставник дека не треба да се дефинира како машко или женско.

повеќе

Засега СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и нивните заеднички алтер-фабрикати не даваат впечаток дека го разбираат новосоздадениот замаец.

повеќе