Големо признание за напаѓачот на Лацио

Имобиле е третиот Италијанец кој ја освоил Златната копачка на Европа

Напаѓачот на Лацио, Чиро Имобиле и официјално е најдобар стрелец во Италија и Европа бидејќи Кристијано Роналдо нема да настапи на вечерашниот натпревар против Рома. 

Роналдо беше единствениот фудбалер кој можеше да го стигне Имобиле на листата на стрелците, но Португалецот не е во тимот на Јувентус кој вечерва ќе игра против Рома.
 
Имобиле е прв на листата на стрелци со 35 голови, Роналдо има 31 на второто место. Откако Сари одлучи да го одмори Кристијано за мечевите од Лигата на шампионите, напаѓачот на Лацио и официјално станува најдобар стрелец во Серија А.
 
Покрај златната копачка од Серија А, тој е најдобар и во Европа, зад него е Роберт Левандовски од Баерн Минхен со 34 голови.
 
Имобиле е третиот Италијанец кој ќе ја добие Златната копачка на Европа, претходно тоа им успеа на Франческо Тоти со Рома 2006-2007 со 26 гола и Лука Тони година претходно како игрча на Фиорентина со 31 гол.
 
Иако стана најдобар стрелец, Имобиле има предизвик да постигнува погодоци и на вечерашниот меч против Наполи, тој го брка рекордот на Игуаин кој со 36 голови во 2016 година е најдобар стрелец во една сезона во Серија А. 

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе

Се поставува прашањето, дали треба да се жртвува слободата за сметка на жртвите кои се последица од вирусот, кој не можеме да го спречиме освен со строги санкции и мерки?

повеќе