Легендарниот голман се пензионираше

Икер Касиљас стави крај на кариерата

Легендарниот шпански голман, Икер Касиљас на 39-годишна возраст се пензионираше од фудбалот. 

Касиљас кој за Реал Мадрид одигра 725 натпревари во 16 сезони и три пати ја освои Лигата на шампионите, а пет пати триумфираше во Ла Лига, објави крај на кариерата.
 
Тој исто така со шпанската репрезентација го освои Светското првенство, а два пати беше и Европски првак.
 
Од 2015 беше член на Порто, но не играше откако доби срцев удар во април 2019 иако до денес се водеше како активен член на португалскиот клуб.
 
„Важен е патот по кој патувате и луѓето кои ве придржуваат, не дестинацијата до која ве носи, бидејќи тоа со работа и напор доаѓа само и мислам дека без двоумење можам да кажам дека тоа беше патот ме одведе до дестинацијата од соништата“, напиша Касиљас на својот твитер профил на кој го објави и писмото со кое стави крај на кариерата.

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе