Црвена звезда ја освои двојната круна

Играчите на Црвена звезда и Партизан се тепаа и во пенал серијата (ВИДЕО)

Црвена звезда по подоброто изведување на пенали го победи Партизан и ја освои двојната круна во Србија, а ова дерби не било тоа што е ако нема и инциденти. 

По 120 минути игра немаше погодоци на големото дерби меѓу Црвена звезда и Партизан, па пеналите го решаваа победникот во Купот на Србија. Фудбалерите на Црвена звезда беа поуспешни, победија со 4-3 во пенал серијата и ја заверија двојната круна.
 
Но, интересно и во текот на пенал серијата се случи тепачка меѓу двете страни. Откако Крстовиќ го даде голот во третата серија, почна да му вика нешто во лице на голманот Стојковиќ кој потоа му ја залепи топката во лице. Тука настана мешаница во која се вклучија и двете екипи.
 
Инцидентите не завршија тука, продолжија по крајот на пенал серијата. Требаше да помине време за да се смират страстите.
 
 

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе

Со само 48% вакцинирано население, недозволиви грешки на стручниот штаб за Ковид-19 и масовни протести против вакцинација, очигледно е дека кампањата за вакцинација во Словенија беше навистина неуспешна. 

повеќе