Премиерлигата потврди два нови случаи на заразени од коронавирус

Играч на Норич кој играл на пријателскиот меч против Тотнем е позитивен на Ковид-19

Премиерлигата потврди дека при последното тестирање на фудбалерите има два позитивни случаи на коронавирус.

Од 1200 тестови кои се направени при последното тестирање на фудбалерите и стручните штабови на екипите од Премиерлигата, двајца се позитивни.

Еден од нив е фудбалер на Норич кој настапил на пријателскиот натпревар против Тотнем кој се играше во петокот.

Тој мора да оди седум дена во самоизолација а тоа значи дека нема да може да биде во комбинација за мечот против Саутемптон кој Норич го игра во петок.

Норич потврди дека имаат еден заразен фудбалер од коронавирус, но не го откри неговиот идентитет.

Фактот што тој беше дел од мечот со Тотнем може да значи дека има заразени и други фудбалери, но според протоколот во самоизолација оди исклучиво играчот кој е позитивен на Ковид-19. Доколку во понатамошните тестирања се утврдат нови позитивни случаи од овој меч, тогаш тие ќе одат во седумдневен карантин.

Премиерлигата започнува во среда со заостанатите мечеви Манчестер Сити - Арсенал и Астон Вила - Шефилд јунајтед.

Овде нема такво нешто. Има некои чинители што се занимаваат со испишување црвени линии. Не им значи ништо фактот што токму под ова гесло е овозможен најдолготрајниот мир на европскиот континент.

повеќе

Србија продолжува да го негира минатото, при што нејзините политички елити ја користат резолуцијата за да ѝ се спротивстават на Црна Гора и истовремено се надеваат дека овој потег ќе им донесе поголема популарност дома.

повеќе

„И, ако милееме ние за својата Татковина, ако во нас има барем капка македонска крв, ако во нас останала искра благороден патриотизам, овојпат треба да се впрегнеме, за да понесеме дел од тежината на едно дело и од жестокото величие на една епоха“.

повеќе