Одлична партија на Македонецот

Ибраими двоен стрелец за Домжале, првиот гол беше права мајсторија од слободен удар (ВИДЕО)

Агим Ибраими потсети на својата стара форма од шампионатот на Словенија и со два гола го предводеше Домжале до триумф од 1-4 на гостувањето кај Рудар

Домжале прокнижи нови три бода и ја продолжи битката со Марибор за втората позцијата на табелата откако попладнево забележа убедлива победа на гостувањето кај Рудар.

Најзаслужен за триумфот беше Агим Ибраими, кој ја отвори гол серијата со мајсторија од слободен удар веќе во 3. минута.

Македонецот потоа стави точка на натпреварот кога во 74. минута го помина гостинскиот голман и рутински погоди за конечни 1-4.

Земјите од Западен Балкан се соочуваат со нов безбедносен предизвик: дерадикализација и реинтеграција на повратниците.

повеќе

Граѓаните сѐ повеќе ја согледуваат неопходноста од непартиска форма на самоорганизирање.

повеќе

Придобивките од дрвјата за урбаниот екосистем и квалитет на воздухот можат да се зголемат со систематско планирање на зелениот простор. Дизајнирањето на зелените простори во градовите треба да ја опфати и функцијата за чистење на воздухот.

повеќе