Лоши вести за росонерите

Ибрахимовиќ ќе пропушти најмалку четири важни меча за Милан

Златан Ибрахимовиќ заработи повреда на левиот бутен мускул поради која ќе биде во аут најмалку десет дена, а тоа значи дека ќе пропушти четири меча. 

Ибрахимовиќ заработи повреда на вчерашниот меч против Рома, а последната информација вели дека најмалку десет дена треба да мирува.
 
Распоредот на росонерите во овој период е густ, па Ибра ќе пропушти четири меча, од кои и дерби натпреварите против Манчестер јунајтед и Наполи.
 
Натпреварите кои сигурно ќе ги пропушти Ибрахмовиќ:
 
3 март Милан - Удинезе
7 март Верона - Милан
11 март Манчестер јунајтед - Милан
14 март Милан - Наполи

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе