На Швеѓанецот не му се верувало

Ибра: Во Милан прашав колку фудбалери играле Лига на шампиони, мислев дека се шегуваат кога рака кренаа два-тројца

Златан Ибрахимовиќ вели дека настап во Лигата на шампиони е нешто посебно и открива дека останал зачуден кога разбрал дека само два-тројца фудбалери на Милан имале настап во најелитното европско натпреварување.

По седум години пауза, Милан се врати во Лигата на шампионите и во средата му гостуваше на Ливерпул на Енфилд во возбудлив натпревар со два пресврти и резултат 3-2.

„Ова за многу играчи беше прв настап во Лигата на шампиони, сега ќе разберат какво е ова натпреварување и што треба да се прави. Сега сите знаат како е да се игра против најдобрите во Европа и светот, какво е темпото на игра, каков е квалитетот“ – вели Златан Ибрахимовиќ.

„Среќен сум за моите соиграчи. Паметам кога кон крајот на минатата сезона прашав колку фудбалери играле Лига на шампиони. Само два-тројца кренаа рака. Мислев дека се шегуваат, но беше вистина“.

„Доколку не сте играле Лига на шампиони, не знаете што пропуштата во кариерата. Дури и само да ја шутнете топката од Лигата на шампиони, ви дава поинаква енергија, повеќе адреналин“.

„Лига на шампиони на Сан Сиро со полни трибини, е тоа ќе биде вистински адреналин“.

 

Tреба да ја прифатиме технологијата, наместо да се плашиме од неа, а и игрите се дел од тој процес. 

повеќе

Moжно ли е стотици кандидати за градоначалници три недели да ветуваат, а никој да не каже од каде средства за таа намена т.е. никој да не го спомене зборот децентрализација кој претставува клуч за било какво ветување?

повеќе

Капиталното дело на Танас Вражиновски „Македонска народна митологија“, упатува на потребата нашата наука постојано да се враќа на извориштата на македонската култура и писменост, создавани од светите браќа Кирил и Методиј и од нивните ученици и следбеници, светите Климент и Наум Охридски. 

повеќе