УЕФА донесе одлука

И во Македонија ќе има ВАР, прво за мечот со Косово, потоа и за следните квалификации

УЕФА соопшти дека мора да има ВАР на плејоф натпреварите за пласман на Европското првенство 2020 година. 

Остануваат уште четири празни места за пласман на Европското првенство 2020 година кои ќе бидат пополнети преку Лигата на нации.
 
Македонија ќе го пречека Косово во полуфиналето од Лига Д, најверојатно домаќините ќе бидеме на „Тодор Проески“ арената во Скопје.
 
За прв пат во Македонија ќе треба да биде имплемнтирана ВАР технологијата. 
 
Системот нема да се користи само на тој меч, УЕФА соопшти дека ВАР мора да има и на мечевите од квалификациите за СП 2022 година.
 

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе

Се поставува прашањето, дали треба да се жртвува слободата за сметка на жртвите кои се последица од вирусот, кој не можеме да го спречиме освен со строги санкции и мерки?

повеќе