И онака густиот распоред ќе биде дополнително згуснат

И покрај противењето на гигантите од Европа, ФИФА си изгласа ново Светско клупско првенство

ФИФА денеска изгласа ново Светско клупско првенство кое ќе биде составено од 24 тима, а првото издание ќе биде во јуни и јули 2021 година.

И покрај тоа што екипите се жалат на густиот календар и многуте натпревари кои ги имаат во текот на сезоната, ФИФА реши да воведе Светско првенство со 24 екипи.
 
Одлуката денеска е изгласана во Мајами со 25 гласови за и седум против. Светското клупско првенство за прв пат ќе се одржи во јуни и јули 2021 година.
 
24. екипи ќе бидат поделени во осум групи со по три тима, победниците од групите ќе се пласираат во четвртфинале.
 
Дополнително ќе биде донесена одлука од кој континтент колку екипи ќе има на првенството.
 

Во повеќето земји во развој, ковид-19 предизвикува економски ураган.

повеќе

Бизнис заедницата која до пред некој месец постојано „трубеше“ како државата не треба да ѝ се меша во работата, веднаш почна да плаче за државна помош.

повеќе

Кога може оние кои пукаа по нас, оние кои ги убија Аце, Коки и Оливер да бидат на слобода, зошто не би бил помилуван и ти?

повеќе