ПМФЛ

И Борец ја победи Шкендија, од четири кола шампионот има само еден бод

Звучи неверојатно но по четири одиграни кола Шкендија е на дното на табелата со само еден освоен бод, денеска беше поразена и на гостувањето кај Борец. 

И новиот прволигаш Борец и зема мерка на Шкендија. Денеска во Велес се славеше победа над шампионот. Клучниот момент се случи во 80. минута кога Прелчец погоди за победа од 1-0.
 
Академија Пандев ја сочува лидерската позиција откако победи на гостувањето кај Работнички со 2-1.
 
Сашко Пандев донесе водство на гостите уште во првата минута од натпреварот, пред крајот на првиот дел Шаркоски го изедначи резултатот на 1-1. Но Крстовски на 12 минути пред крајот реализираше за победа на Академија Пандев.
 
Најефикасно беше во Кратово каде Македонија Ѓорче Петров го победи Силекс со 4-3. Головите за тимот од Скопје ги постигнаа, Фернандо, Демир, Да Силва и Божиновски, за Силекс погодија Ристов, Дурански и Костовски.
 
Струга ТЛ и Шкупи одиграа нерешено 1-1. Сержињо донесе водство за Чаирчани, Јахја изедначи за бод на домаќините.
 
Колото се комплетира утре со мечот меѓу Ренова и Вардар.

САД остануваат најмоќната држава во светот, но францускиот претседател Макрон прави сѐ да стане своевиден „пандан“ на претседателот на САД.

повеќе

Сега, кога нашата држава ја предводат анационални лидери, кога супериорната бугарска власт смрди од агресивен национализам, ќе биде тешко да се изгради цврсто пријателство.

повеќе

Иако Буџетот 2020 е популистички, сепак со цврстите ставови за отфрлање на субвенциите за возила и за промена на даночната политика на СДСМ, како и во идејата за понатамошно отворање на Министерството за финансии се наѕира дека Ангеловска знае што прави.

повеќе