ПМФЛ

И Борец ја победи Шкендија, од четири кола шампионот има само еден бод

Звучи неверојатно но по четири одиграни кола Шкендија е на дното на табелата со само еден освоен бод, денеска беше поразена и на гостувањето кај Борец.

И новиот прволигаш Борец и зема мерка на Шкендија. Денеска во Велес се славеше победа над шампионот. Клучниот момент се случи во 80. минута кога Прелчец погоди за победа од 1-0.

Академија Пандев ја сочува лидерската позиција откако победи на гостувањето кај Работнички со 2-1.

Сашко Пандев донесе водство на гостите уште во првата минута од натпреварот, пред крајот на првиот дел Шаркоски го изедначи резултатот на 1-1. Но Крстовски на 12 минути пред крајот реализираше за победа на Академија Пандев.

Најефикасно беше во Кратово каде Македонија Ѓорче Петров го победи Силекс со 4-3. Головите за тимот од Скопје ги постигнаа, Фернандо, Демир, Да Силва и Божиновски, за Силекс погодија Ристов, Дурански и Костовски.

Струга ТЛ и Шкупи одиграа нерешено 1-1. Сержињо донесе водство за Чаирчани, Јахја изедначи за бод на домаќините.

Колото се комплетира утре со мечот меѓу Ренова и Вардар.

Добар изборен систем треба да биде репрезентативен, но и да овозможува ефикасно владеење.

Луѓето можете и ги задржите во сопствената земја - ако им е добро.

ЕУ треба принципиелно да реагира на отворениот национал-шовинизам на бугарскиот парламент, се вели во отвореното писмо на македонски академици и професори до европретставниците во Македонија.