Финансиските барања на Алиоски стануваат проблем за нов ангажман

И Ал Ахли се откажува од Алиоски, барал премногу пари?

Според португалскиот новинар, Педро Алмеида, договорот меѓу Алиоски и Ал Ахли е стопиран откако македонскиот фудбалер побарал повеќе пари.

Се чини дека Алиоски нема да се пресели ниту во Ал Ахли, информациите велат дека дури ни клубот од Саудиска Арабија не можел да ги исполни барањата на нашиот фудбалер.

Новинарот Педро Алмеида тврди дека трансферот нема да се реализира.

„Договорот е прекинат меѓу Алиоски и Ал Ахли, има разлики во платата, македонскиот фудбалер сега сака 2,5 милиони по сезона за да потпише за клубот“, вели тој.

Синоќа и тренерот на Галатасарај, Фатих Терим изјави дека не потпишале со Алиоски поради неговите големи барања за плата.

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе