Дефанзивецот оди во старото јато

Хумелс од Баерн Минхен се врати во Борусија Дортмунд

Борусија Дортмунд и Баерн Минхен постигнаа договор за трансфер на дефанзивецот Матс Хумелс кој се враќа во добро позната средина.

Централниот дефанзивец играше во Борусија Дортмунд од 2008 до 2016 година од каде се пресели во Баерн Минхен. Сега Хумелс повторно се враќа во стариот свој клуб.
 
„Борусија Дортмунд и Баерн Минхен постигнаа договор за трансфер на дефанзивецот Матс Хумелс“, информираа клубовите.
 
Остануваат уште формалности за трансферот да биде комплетиран. Хумелс треба да ги помине медицинските тестови и да стави потпис на договорот.

ЕУ треба принципиелно да реагира на отворениот национал-шовинизам на бугарскиот парламент, се вели во отвореното писмо на македонски академици и професори до европретставниците во Македонија.

повеќе

Нашиот процес на преговори многу веројатно ќе биде предмет на уште построги критериуми и мониторинг имајќи ги предвид искуствата на земјите кои во моментот преговараат. 

повеќе

На Македонија и Бугарија им треба дебата која ќе го унапреди историското разбирање без робување на идеологии, митологии и политики.

повеќе