Хрватите не го забораваат тој пораз

Хрватска сака одмазда за поразот од Франција во 1998, погледнете како беше пред 20 години (ВИДЕО)

Хрватска направи сензација откако се пласираше во финалето на Светското првенство во Русија, „коцкестите“ направија историски успех, а пречка до најголемиот фудбалски пехар ќе им биде Франција. 

Кога е се спомене дуел меѓу Хрватска и Франција веднаш се помислува на оној од 1998 година, полуфинале на Светското првенство на кое домаќини беа токму Французите.
 
Хрватска тогаш имаше исклучително квалитетна репрезентација, Шукер, Бобан, Просинечки, Јарни, Асановиќ, Билиќ... имаа импресивен настап на Мундијалот но сонот за финале го сруши домаќинот и тоа со пресврт.
 
Хрватска имаше водство со гол на Шукер, но Франција со два гола на дефанзивецот Турам направи пресврт и дојде до победа од 2-1, во финалето го победи Бразил и го освои Светското првенство.
 
Новите момци на Хрватска предводени од Модриќ и Ракитиќ ја надминаа таа генерација, отидоа чекор повеќе, стигнаа до финалето а пречка до највисокото скалило повторно е Франција. Хрватите ќе имаа можност да ги одмаздат своите поранешни идоли и да направат нешто незамисливо, да го освојат Светското првенство.
 

Граѓаните сѐ повеќе ја согледуваат неопходноста од непартиска форма на самоорганизирање.

повеќе

Придобивките од дрвјата за урбаниот екосистем и квалитет на воздухот можат да се зголемат со систематско планирање на зелениот простор. Дизајнирањето на зелените простори во градовите треба да ја опфати и функцијата за чистење на воздухот.

повеќе

На Грците не им е важно дали вечно ќе ја нарекуваат соседната земја „Скопје“, или дали соседите утре сами ќе почнат да се нарекуваат „Република на Осамениот Бор“. Она што ним навистина им е важно е како ја нарекува остатокот од светот.

повеќе