Лига Европа квалификации

Храбрата Ренова го заврши настапот во Европа, Хајдук си оди со победа од Скопје (ВИДЕО)

Ренова храбро се бореше против Хајдук, имаше и шанси и иницијатива, но сплитскиот тим со еден рано постигнат погодок дојде до победа и до пласман во следното квалификациско коло за Лига Европа. 

Фото: ФК Хајдук
Ренова го заврши настапот во Европа за оваа сезона откако во Скопје беше поразена од Хајдук со 1-0.
 
Тетовскиот тим изгледаше уплашено на стартот од мечот, тоа ја чинеше примен погодок уште во четвртата минута кога Цакташ погоди со глава за водство на Хајдук од 1-0.
 
Како одминуваше натпреварот Ренова се стабилизираше, тетовскиот тим особено во вториот дел ја имаше иницијативата и главно се играше на половината на Хајдук.
 
Хрватскиот тим се повлече и преку контра напади ја бараше шансата за втор погодок.
 
Во една таква игра и двете екипи имаа свои шанси за гол, но втор погодок на натпреварот немаше.
 
Хајдук слави пласман во следното коло каде ќе игра со победникот од дуелот меѓу Нефчи Баку и Галатасарај. Ренова може да се фокусира на домашните обврски.
 
 

Легенда под Главна слика

Фото: ФК Хајдук

Нашето законодавство дава поголема важност на едно парче хартија отколку на вистинската состојба на терен.

повеќе

Еве што знаат мнозинството Македонци и Бугари родени до 1980 година.

повеќе

И Софија ќе треба да не го запре македонското евро-интегрирање на самиот почеток – и Скопје ќе треба да ја декомунистицира и дејугословенизира својата елита, економија, политика, наратива и медиуми.

повеќе