НБА

Хјустон ја прекина победничката серија на Бостон (ВИДЕО)

Хјустон предводен од дуеото Харден - Вестбрук го совлада Бостон со 116:105 и им ја прекина серијата победи на Селтикс. 

Бостон на гостувањето во Хјустон отпатува со седум победи по ред, но таму не успеа да ја забележи и осмата.
 
Првото полувреме беше изедначено, двете екипи се менуваа во водство. Решавачка беше третата четвртина која домаќините ја добија со 31:22, а во последниот период само ја потврдија победата за конечни 116:105.
 
Двете ѕвезди на Хјустон беа главни на теренот, Харден постигна 42 поени, Вестбрук 36, тој имаше и десет скока. Кај Бостон Хejворд реализираше 20 поени.
 
 
Резултати:
 
Филаделфија - ЛА Клиперс 110:103
Вашингтон - Чикаго 126:114
Њу Орлеанс - Портланд 138:117
Оклахома - Сан Антонио 106:114
Хјустон - Бостон 116:105

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе

Веќе четврта деценија штом општеството се фокусира на македонско-бугарските или македонско-албанските односи, на улиците излегуваат навивачките групи со навредливиот репертоар. Спонтано? Ајде, Ве молам.

повеќе