100 гола во кипарското првенство

Хет-трик и јубилеј за Тричковски (ВИДЕО)

Иван Тричковски постигна хет-трик во победата на АЕК Ларнака од 3-1 против Ермис и дојде до бројката од 100 голови во кипарското првенство. 

Ермис поведе уште во 19. минута од мечот, но потоа на сцена стапи Тричковски, за само шест минути иод 23 до 29. минута со два гола направи комплетен пресврт, а победата ја запечати пред крајот на првиот дел од пенал за негов хет-трик.
 
Неговиот втор гол беше и голем јубилеј за него, вкупно 100 погодок во кипарското првенство. Од тие 100, осум гола се за Енозис, 17 гола се за АПОЕЛ, а дури 75 за АЕК.
 
Покрај Тричковски денеска за АЕК Ларнака цел меч одигра и Даниел Мојсов, а Спировски во игра влезе во 67. минута од мечот.
 
 
 

 Еврообврзница во услови на најголемата светска економска криза за репрограмирање на долгот и буџетска поддршка.

повеќе

Повикот на Заев за „Влада за национален спас“ само три дена откако неговиот кабинет ја доби собраниската доверба, покажува дека таа тешко би се качила над сегашните 62 пратеници.

повеќе

Богатите држави мораат веднаш да донираат вакцини против ковид-19 на загрозените држави. 

повеќе