Одлично издание на македонските фудбалери

Херојска игра на Македонија за голем бод против силната Италија! (ВИДЕО)

Македонската фудбалска репрезентација одигра одличен натпревар против Италија во Торино, со гол на Александар Трајковски дојдовме до реми против четирикратниот светски шампион.

Македонија го одигра еден од своите најдобри натпревари во квалификациите досега и со голем бод се враќа од тешкото гостување кај Италија.
 
Италија беше голем фаворит во овој меч, но Македонија во голем дел од натпреварот беше подобар противник. Избраниците на Игор Ангеловски импресионираа особено во второто полувреме од мечот.
 
Италија имаше доминација во првото полувреме, но резултатот успеа да го отвори дури во 40. минута кога по една школска акција, Имобиле асистираше до Киелини кој постигна гол за водство од 1-0.
 
Македонија во вториот дел тргна многу поофанзивно, а Италија пробуваше да го брани резултатот. Речиси постојано се играше на половината на домаќинот.
 
Нашата репрезентација правеше убави акции и создаваше шанси. По неколку полу прилики, во 77. минута Пандев асистира до Трајковски кој со силен шут го матираше Буфон за израмнување на 1-1.
 
До крајот на мечот Македонија не и дозволи на Италија да создаде ниту една шанса за победа. Сосема заслужено реми за нашите фудбалери кои ги заслужуваат сите честитки.
 
Во послендо време Македонија игра во одлична форма и покажува дека пред неа е светла иднина.
 
Во понеделник е следниот и последен предизвик за македонската репрезентација во квалификациите, во Струмица ја пречекуваме селекцијата на Лихтенштајн.
 

Без оглед дали сте поддржувач или противник на претходната власт, не можете да оспорите дека таа постави сосема нови стандарди во поглед на мерките, напорите и вложувањата за да се привлечат странски инвестиции, за наши услови. 

повеќе

Ако лидерите на двете најмоќни земји во светот – САД и Кина имаат суштински разлики во начинот на кој тие гледаат на меѓународните односи, какви се изгледите за глобално зајакнување на соработката?

повеќе

Најновите случувања на релација политичка власт-граѓански сектор, повторно го отвораат прашањето за односите помеѓу овие два сегмента на општествениот живот.

повеќе