Формула 1

Хамилтон дисквалификуван и ќе стартува последен, Верстапен помина само со парична казна

Луис Хамилтон од последното место ќе ја започне спринт трката во Бразил, Британецот е дисквалификауван од квалификациите поради нерегуларности на ДРС системот, Макс Верстапен пак помина само со парична казна.

По крајот на синоќешните квалификации, Луис Хамилтон беше повикан да се појави кај стјуардите откако техничкиот делегат најде нерегуларности на ДРС системот на неговиот Мерцедес.

Пред стјуардите беше повикан и Макс Верстапен откако Холанѓанецот направи инспекција на болидот на Луис Хамилтон и го допираше задното крило и ДРС системот.

Одлуките беа донесени дури вечерва на неколку часа пред почетокот на спринт трката.

Стјуардите решија да го дисквалификуваат Луис Хамилтон од квалификациите, па Британецот спринт трката ќе ја започне од последното место.

Макс Верстапен пак помина само со парична казна, ќе треба да плати 50.000 евра. Тој не само што нема да назадува на гридот,ќе стартува од пол-позиција, а Валтери Ботас ќе му прави друштво во првиот ред.

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе

Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век.

повеќе

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе