Формула 1

Хамилтон беше на работ на испаѓање на крајот стигна до пол-позиција во Сочи!

Луис Хамилтон ќе стартува од пол позиицја нa ГН на Русија, Британецот секунди го делеа од испаѓање во втората сесија за на крај да постигне време недостижно за ривалите.

Луис Хамилтон се радува на 96-та пол-позиција во кариерата, актуелниот шампион попладнево беше најбрз во квалификациите во Сочи.

Британецот во втората сесија беше пред испаѓање откако му беше избришано времето од првиот брз круг, а при вториот брз круг, Себастијан Фетел се удри во оградата и беше покажано црвено знаме.

Тој во последните секунди од сесијата почна трет круг со кој обезбеди место во топ 10, а потоа во третата сесија му немаше рамен.

Времето од 1:31.304 беше за половина секунда побрзо од постигнувањето на Макс Верстапен. Валтери Ботас, кој доминираше во петокот на тренинзите, мораше да се задоволи со старт од вториот ред покрај Серхио Перез.

Потоа следуваат Даниел Рикардо, Карлос Саинц, Естебан Окон, Ландо Норис, Пјер Гасли и Алекс Албон.

И Софија ќе треба да не го запре македонското евро-интегрирање на самиот почеток – и Скопје ќе треба да ја декомунистицира и дејугословенизира својата елита, економија, политика, наратива и медиуми.

повеќе

На светов има доволно место и за доктори и за антиваксери, и за научници и инженери, како и за рамноземјани и антимаскери, за уметници и фантазери.

повеќе

Во Законот кој е предложен воопшто не се цели на попишување на реалната состојба на терен, туку се цели на попишување на сите возможни граѓани заради задоволување на политички цели.

повеќе