Напаѓачот на Дортмунд следното лето ќе бира каде ќе се пресели

„Халанд ќе се пресели во Премиерлигата, таму се парите“

Поранешниот тренер на Арсенал, Арсен Венгер очекува Ерлинг Халанд да ја продолжи кариерата во Премиерлигата поради економската моќ на клубовите од Англија.

Ерлинг Халанд е мета на гиганти ширум Европа, неговто име често се поврзува со клубови како Манчестер Сити, Манчестер јунајтед, Ливерпул, Челси, ПСЖ, Барселона, Реал Мадрид и Јувентус.

Се верува дека тој по крајот на сезоната ќе направи трансфер, во неговиот договор ќе се активира клаузула од 75 милиони евра (може да порасне и до 90 милиони), сума која нема да биде проблем за најсилните клубови од стартиот континент.

Во разговор со Билд, Арсен Венгер даде свое видување за иднината на Норвежанецот, и очекува Ерлинг Халанд да направи трансфер во Премиерлигата.

„Очекувам тој да се пресели во Премиерлигата. Економската моќ на клубовите од Англија е пресилна. Англискиот фудбал доминира бидејќи таму се парите. Најдобрите играчи секогаш одат таму каде што има најмногу пари“ – вели поранешниот тренер на Арсенал.

 

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе