Норвежанецот е најдобар млад фудбалер во Европа

Халанд е „Златното момче“ за 2020

Напаѓачот на Борусија Дортмунд, Ерлинг Халанд ја освои наградата „Златно момче“ за најдобар млад фудбалер во Европа која традиционално ја доделува весникот „Тутоспорт“. 

Халанд го освои првото место пред играчот на Барселона, Ансу Фати и Алфонсо Дејвис од Барселона. 
 
Во топ десет се уште Џејдон Санчо, Едвард Камавинга, Дејан Кулушевски, Фил Фоден, Доминик Собослаи, Букајо Сака и Винисиус Жуниор.
 
Халанд е првиот Норвежанец и првиот скандинавец воопшто кој ја освоил оваа награда.

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе

Можеби по нас ќе дојдат некои нови клинци што прегрнати ќе го слушаат мртвиот Џоле и ќе го разберат подобро отколку што го разбравме ние на кои со години жив на глуви уши ни пееше за љубовта.

повеќе

За државата Македонија, Македонците се посебен народ со повеќевековна традиција, кои зборуваат, творат, се радуваат и тагуваат на македонски јазик, веќе со векови, во и надвор од територијата на нашата држава.

повеќе