Драма на „Пољуд“

Хајдук срамно елиминиран од анонимната Гзира, навивачи влегоа на терен да ги тепаат играчите (ВИДЕО)

Вистинска драма се случуваше на „Пољуд“, Хајдук од готово направи вересија и срамно е елиминиран од анонимната Гзира со гол во 96. минута, па навивачи влегоа на терен за да се пресметаат со фудбалерите.

Хајдук минатата недела триумфираше со 2-0 на гостувањето во Малта и реваншот вечерва требаше да биде рутина. Домаќините рано поведоа со 1-0 и веројатно многумина веќе тука помислија дека се е готово.

Но Гзира не се предаде и во второто полувреме приреди сензација. Џеферсон и Коне направија пресврт за 25 минути игра во продолжението а шокот се случи во 96. минута кога Коне погоди по втор пат за 3-1 и огромна радост.

По ваквиот расплет на настаните, навивачите од северната трибина, односно популарната група „Торцида“, ја пробија оградата и десетина лица влегоа на терен со намера да се пресметаат со фудбалерите но беа спречени од полицијата и обезбедувањето.

Фото: 24sata.hr

Сега, кога нашата држава ја предводат анационални лидери, кога супериорната бугарска власт смрди од агресивен национализам, ќе биде тешко да се изгради цврсто пријателство.

повеќе

Иако Буџетот 2020 е популистички, сепак со цврстите ставови за отфрлање на субвенциите за возила и за промена на даночната политика на СДСМ, како и во идејата за понатамошно отворање на Министерството за финансии се наѕира дека Ангеловска знае што прави.

повеќе

Да се стави точка на великобугарскиот шовинизам е насловот позајмен од едно писмо напишано во јули 1946 година од Илинденската организација до Владата на слободна Македонија.

повеќе