Драма на „Пољуд“

Хајдук срамно елиминиран од анонимната Гзира, навивачи влегоа на терен да ги тепаат играчите (ВИДЕО)

Вистинска драма се случуваше на „Пољуд“, Хајдук од готово направи вересија и срамно е елиминиран од анонимната Гзира со гол во 96. минута, па навивачи влегоа на терен за да се пресметаат со фудбалерите.

Хајдук минатата недела триумфираше со 2-0 на гостувањето во Малта и реваншот вечерва требаше да биде рутина. Домаќините рано поведоа со 1-0 и веројатно многумина веќе тука помислија дека се е готово.

Но Гзира не се предаде и во второто полувреме приреди сензација. Џеферсон и Коне направија пресврт за 25 минути игра во продолжението а шокот се случи во 96. минута кога Коне погоди по втор пат за 3-1 и огромна радост.

По ваквиот расплет на настаните, навивачите од северната трибина, односно популарната група „Торцида“, ја пробија оградата и десетина лица влегоа на терен со намера да се пресметаат со фудбалерите но беа спречени од полицијата и обезбедувањето.

Фото: 24sata.hr

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе

Без оглед на политичката заднина на случајот за изнудување, владата во Скопје мора да се фокусира на темелна истрага наместо на ограничување на штетата.

повеќе