Нема лабаво со Пеп

Гвариола до своите играчи: Кој фудбалер мисли дека е готово, нема да игра

Пеп Гвардиола вели дека и покрај тоа што имаат голема предност на врвот во Премиерлигата, работата не е готова додека таа и официјално е биде готова.

Манчестер Сити има 20 победи по ред, нешто што претходно не му успеало на ниту еден клуб. Но и покрај фантастичната серија и големата разлика на врвот, со Пеп Гвардиола нема опуштање, тој вели дека постојано бара повеќе од неговите фудбалери.

„Не можеме да се релаксираме ниту секунда. Секогаш можеме подобро... тоа е целта“, вели Гвардиола.

„Колку повеќе победуваме и остваруваме резултати, толку повеќе треба да бараме од нашите фудбалери и да велиме дека можеме подобро“.

„Ова е момент кога ако почувствувам дека некој фудбалер смета дека работата е готова или колку сме добри, тој нема да игра“.

„Имам добра интуиција. Точно знам кога некој не е подготвен да го продолжи тоа што треба да го правиме. Реков и претходно, шампион е Ливерпул, за ние да станеме ни требаат уште осум, девет или десет натпревари, а тоа е многу“.

„Како што на Ливерпул му се случува да падне на неколку натпревари, може да ни се случи и нас. Тоа го видовме и минатата сезона и на почетокот од оваа, не можевме да победиме три меча во првите два месеци. Не смееме да се опуштиме“.

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе