Тренерот на Сити со критика за дефанзивната игра на Атлетико

Гвардиола: Во праисторија, денес па и за 100.000 години... тешко е да се напаѓа 5-5-0 формација!

Пеп Гвардиола се пожали од пристапот на Атлетико Мадрид на синоќешниот натпревар на Етихад, вели дека е многу тешко кога притивникот игра со 5-5-0 формација.

Манчестер Сити обезбеди предност од 1-0 по првиот натпревар против Атлетико Мадрид во четвртфиналето од Лигата на шампиони. На сите им беше јасно дека Диего Симеоне ќе постави цврста одбрана, гостите во еден момент беа со формација 5-5-0.

„Предчуствуваме дека ќе играат со 5-3-2, но во текот на мечот се прилагодија, го поставија Гризман на десното крило а Жоао на левото крило и играа со 5-5-0. Играа со две линии од по пет фудбалери. Во праисторија, денеска па и за 100.000 години, тешко е да се напаѓа 5-5-0 формација. Немаше простор. Се бранеа навистина добро“ – вели Пеп Гвардиола.

„Потребно е трпение, на паузата им кажав на моите момци дека играат добро и не треба да бидат загрижени. Мечот се отвори на стартот од вториот дел и постигнавме гол“.

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе