Манчестер Сити

Гвардиола не сака нови засилувања во јануари

Пеп Гвардиола ја отфрли можноста Манчестер Сити да донесе нов фудбалер во јануари велејќи дека не сака засилувања. 

Гвардиола не сака нови засилувања во јануари 
 
Пеп Гвардиола ја отфрли можноста Манчестер Сити да донесе нов фудбалер во јануари велејќи дека не сака засилувања.
 
Манчестер Сити веќе има големо заостанување зад лидерот Ливерпул, граѓаните имаат проблеми дефанзивната линија, Лапорте има повреда поради која долго отсуствува, а Стоунс пропушти осум меча во септември и октомври поради проблем со мускулот.
 
Клубот не успеа да најде соодветна замена за Компани кој си замина, битката за Мегваер ја доби Јунајтед.
 
„Не сакам нови засилувања. Не можевме да го направиме тоа летото, не можеме ниту во јануари“, вели Гвардиола.
 
„Кога би имале некоја неверојатна можност во јануари во следните четири, пет, шест години, можеби би размислиле. Но тоа не е возможно. Нормално, фудбалерите кои би биле интересни за нас, не се за продавање во јануари“.
 
„Не можевме да купиме централен дефанзивец летото. Одлучивме да го адаптираме Фернандињо на таа позиција и тоа е тоа. Понекогаш клубот сака да се обиде да направи најдобро што може, но некогаш не можеме. Треба да се адаптираме со фудбалерите кои ги имаме“.

Тоа што е многу поважно е дека се работи за ПРЕТХОДНА проверка, а не за post festum ветинг.

повеќе

Како што расте бројот на оние кои објавуваат непроверени, лажни и злонамерни информации, така се зголемува и бројот на медиуми кои работат со проверка на факти и се борат за вистината во јавниот простор преку одговорно истражување.

повеќе

Единствена работа за која ние граѓаните не плаќаме данок, е воздухот кој го дишеме.

повеќе