Премиерлига

Гвардиола не дозволи по трет пат да биде надмудрен од Нуно, десет сезони по ред Сити почнува со победа (ВИДЕО)

Манчестер Сити ја отвори сезоната во Премиерлигата со триумф од 1-3 на гостувањето кај Вулверхемптон, Пеп Гвардиола очигледно ја научи лекцијата и не дозволи трет пат во низа да биде поразен од Нуно Еспирито Санто.

Во последниот натпревар од второто коло во Премиерлигата, Манчестер Сити си замина со три бода од „Молињу“. Вулверхемптон минатата сезона ги доби двете пресметки, но Пеп Гвардиола очигледно ја научи лекцијата и не дозволи по трет пат во низа да биде поразен од Нуно Еспирито Санто.

Резултатот беше отворен во 20. минута, Де Брујне од пенал погоди за 0-1. Десетина минути подоцна, Фоден зголеми на 0-2 по една одлична акција.

Хименез во 78. минута намали на 1-2 со првиот удар во рамките од голот, но тоа беше се што сторија домаќините.

Во последните мигови од мечот, Жесус со помош на еден домашен играч успеа да ја затресе мрежата на Патрисио и ги постави конечните 1-3.

Со овој триумф, „граѓаните“ станаа првиот тим кој десет сезони по ред почнува со победа.

Структурното насилство кон трансродовите и родово небинарните луѓе е препрека во нивното реализирање како полноправни членови на општеството.

повеќе

И сега вие замислете, на едно детенце од 6 години да му кажувате со авторитет на наставник дека не треба да се дефинира како машко или женско.

повеќе

Засега СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и нивните заеднички алтер-фабрикати не даваат впечаток дека го разбираат новосоздадениот замаец.

повеќе