Премиерлига

Гвардиола не дозволи по трет пат да биде надмудрен од Нуно, десет сезони по ред Сити почнува со победа (ВИДЕО)

Манчестер Сити ја отвори сезоната во Премиерлигата со триумф од 1-3 на гостувањето кај Вулверхемптон, Пеп Гвардиола очигледно ја научи лекцијата и не дозволи трет пат во низа да биде поразен од Нуно Еспирито Санто.

Во последниот натпревар од второто коло во Премиерлигата, Манчестер Сити си замина со три бода од „Молињу“. Вулверхемптон минатата сезона ги доби двете пресметки, но Пеп Гвардиола очигледно ја научи лекцијата и не дозволи по трет пат во низа да биде поразен од Нуно Еспирито Санто.

Резултатот беше отворен во 20. минута, Де Брујне од пенал погоди за 0-1. Десетина минути подоцна, Фоден зголеми на 0-2 по една одлична акција.

Хименез во 78. минута намали на 1-2 со првиот удар во рамките од голот, но тоа беше се што сторија домаќините.

Во последните мигови од мечот, Жесус со помош на еден домашен играч успеа да ја затресе мрежата на Патрисио и ги постави конечните 1-3.

Со овој триумф, „граѓаните“ станаа првиот тим кој десет сезони по ред почнува со победа.

Ако имаме предвид дека секој збор има свое значење, тогаш оваа „железна завеса" кон Бугарија, за која зборува премиерот дека била подигната од Југославија, се доведува во корелација со Берлинскиот ѕид. А, железната завеса помеѓу двете германии доведе до нивно обединување.

повеќе

Јас, Ангела Илиевска , учесник во повеќе протестни движења низ годините наназад, со себе го носам товарот на мојата личност и идеалите кои ги застапувам низ сите тие движења.

повеќе

Германија не го негира своетo фашистичко минато, ниту дека ја окупирала Франција, па следствено, не се ни менувани ни учебниците во обете земји, ниту се бришани делови од споменични натписи.

повеќе