Вербална војна меѓу двајцата стратези

Гвардиола: Мурињо можеби е доктор па ја знае состојбата на Стерлинг

Мурињо изрази сомнеж во повредата на Рахим Стерлинг, па сега Пеп Гвардиола го нарече Португалецот доктор. 

Стерлинг поради повреда ги пропушти натпреварите на англиската репрезентација, но ќе игра денеска за Манчестер Сити против Тотнем.
 
Мурињо изрази сомнеж дека повредата на Стерлинг била лажна, за тој да ги прескокне мечевите на Англија и да биде свеж за дуелот со Тотнем.
 
„Мурињо треба да оди кај докторите на националниот тим и оние на Манчестер Сити. Треба да оди кај докторите да праша, освен ако тој можеби не е доктор. Не знам“, вели Гвардиола.
 
„Нема ништо да кажам за Жозе“.
 
„Реков само дека може да ги праша докторите, бидејќи тој обвини за нешто што не е вистина, па треба да зборува со докторите за овие работи“.
 
„Не ме прашувајте, имам речиси 50 години и доволно сум стар за да ги разберам овие работи“.

Во чест на Меѓународниот ден на трудот, вреди да се разгледа состојбата со работничките права во државата, да се направи краток осврт на изминатата година и да се согледа што може да се направи за да се насочат работите кон подобро.

повеќе

Таквиот вид на анахрон национал-романтизам, со речиси апологетски однос кон окупаторската политика на Бугарија во Втората светска војна, штетна е за хармонизација на односите на Балканот, пред сѐ на Бугарија со РСМ, но и со Србија.

повеќе

Некогаш да градиш на три континенти, а денес да не ја градиш сопствената држава.

повеќе