Манчестер Сити

Гвардиола: Мислевме дека Меси ќе остане во Барселона, парите ги потрошивме на Грилиш

Пеп Гвардиола бил уверен дека Лео Меси ќе остане во Барселона, па го купиле Грилиш и нему му го дале дресот со број 10. 

Минатото лето Манчестер Сити беше блиску до потпис со Лео Меси, но Барселона не сакаше да го продаде Аргентинецот.
 
Откако синоќа Барселона објави дека нема да го продолжат договорот со Меси, многумина се прашуваа дали Сити овој пат ќе се обиде да го ангажира Аргентинецот. Одговорот стигна од Гвардиола.
 
„Веќе потрошивме 100 милиони фунти на Грилиш. Џек ќе го носи дресот со број 10. Ние бевме уверени дека Лео ќе продолжи во Барселона. Во моментов тој апсолутно не е во нашите мисли“, изјави Гвардиола.
 
„Изгледаше како се да е готово и тоа што се случи вчера е изненадување за сите. Мислам дека претседателот Лапорта беше јасен денеска но двете страни сакаа да се случи договорот. Се што можам да кажам е благодарам за Меси што помогна Барселона да доминира, му посакувам се најдобро во иднина“.

Дали и колку градовите им служат на интересите на своите граѓани (демократија) или на елитите кај кои се концентрира капиталот (авторитарност)?

повеќе

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе