„Црвените“ го промовираа левиот бек

Гркот Цимикас прво засилување за Клоп и Ливерпул ова лето

„Црвените" вечерва го потврдија провото засилување за новата сезона, на Енфилд пристигнува Костас Цимикас за 11,75 милиони фунти, Гркот ќе биде замена за Енди Робертсон на позицијата лев бек.

Ливерпул го комплетираше трансферот на Костас Цимикас од Олимпијакос, 24 годишниот Грк стави потпис на петгодишен договор. Тој ќе трбеа да биде замена за Енди Робертсон на позицијата лев бек и за неговите услуги се платени околу 11,75 милиони фунти.

„Горд сум што пристигнав тука. За мене, Ливерпул е најголемиот клуб во светот. Сакам да ги оствариме зацртаните цели, повторно да триумфираме во Премиерлигата и да ја освоиме Лигата на шампионите“ - вели Костас Цимикас.

За првото засилување за новата сезона, Јирген Клоп вели: „Долго време ги следевме неговите игри и среќни сме што ни се придружи. Се работи за навистина добар фудбалер кој сака да се надигрува и да победува, ми се допаѓа неговиот менталитет. Перфектно се вклопува со атмосферата во нашата соблекувална“.

Нивото на Советот на Центар никако да порасне и да покаже демократски капацитети и зрелост очекувана од граѓаните

повеќе

Historia magistra vitae est (Историјата е учителка на животот). Оваа латинска изрека ќе ги објаснува односите меѓу народите и нациите додека постои светот.

повеќе

Добро е, во прво време, г. премиер, да го поттикнете Вашиот министер за култура да најде погодна форма да се преобјави книгата „По повод најновиот напад на нашиот јазик“ од Конески, пишува професорот Атанас Вангелов во отворено писмо до премиерот Зоран Заев.

повеќе