Најскапиот трансфер во Премиерлигата е пред реализација

Грилиш се сели во Манчестер Сити за 100 милиони фунти

Џек Грилиш наскоро ќе стане нов фудбалер на Манчестер Сити, преговорите се во финална фаза и ќе имаат позитивен исход. 

Според „Гардијан“, Манчестер Сити и Астон Вила си подале рака, трансферот на Џек Грилиш наскоро ќе биде комплетиран.
 
Сумата е околу 100 милиони фунти, а тоа е најголема зделка меѓу два клуба од Премиерлигата.
 
Откако ќе го реализира трансферот на Џек Грилиш, Манчестер Сити ќе тргне по Хари Кејн кој почна да ги бојкотира тренинзите на Тотнем и да притиска за негово заминување.в

Дали и колку градовите им служат на интересите на своите граѓани (демократија) или на елитите кај кои се концентрира капиталот (авторитарност)?

повеќе

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе