Премиерлига

Грилиш постигна деби гол за Манчестер Сити во убедлив триумф над Норич (ВИДЕО)

Манчестер Сити конечно победи, со убедливи 5-0 го совлада Норич, Џек Грилиш го постигна својот деби погодок. 

Манчестер Сити во второто коло дојде до првите бодови оваа сезона, тимот на Пеп Гвардиола демонстрираше сила против Норич.
 
Серијата погодоци беше отворена уште во седмата минута кога Норич си постигна автогол, голманот Крул играше последен со топката.
 
Во 22. минута по асистенција од Габриел Жесус, Џек Грилиш го постигна својот прв гол во дресот на Сити.
 
Во второто полувреме погодија и Лапорт, Стерлинг и Махрез за конечна победа од 5-0.
 
Реми со четири погодоци одиграа Лидс и Евертон, гостите двапати водеа но не дојдоа до победата.
 
Калверт Луин во 30 минута погоди за водство на Евертон, но Клих израмни пред крајот на првиот дел. Греј го врати водството, сепак Рафиња донесе бод за Лидс, конечни 2-2.
 
Астон Вила со голови на Ингс и Ел Гази победи со 2-0 против Њукасл. Немаше погодоци на дуелот меѓу Кристал Палас или Брентфорд. 

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе