Се подготвува најскапиот трансфер во Англија

Грилиш ќе го симне Погба од тронот доколку Астон Вила ја прифати понудата, Сити на маса стави 100 милиони

Манчестер Сити доставил конкретна понуда до Астон Вила за трансфер на Џек Грилиш, „граѓаните" на маса ставиле 100 милиони фунти за услугите на репрезентативецот на Англија.

Рекордниот трансфер на Пол Погба од 89 милиони фунти е пред уривање, Џек Грилиш е на добар пат да стане најскап фудбалер во Премиерлигата.

Весникот Телеграф попладнево пренесе дека Манчестер Сити доставил конкретна понуда до Астон Вила. Џек Грилиш е приоритет на Пеп Гвардиола, па „граѓаните“ нема да штедат и на маса ставиле 100 милиони фунти.

Се верува дека Астон Вила нема да може да одолеа на ваква сума, особено доколку Џек Грилиш изрази желба да напредува во кариерата и да заигра во клуб со кој ќе се бори за титула во Премиерлигата и Лигата на шампиони.

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе

Со само 48% вакцинирано население, недозволиви грешки на стручниот штаб за Ковид-19 и масовни протести против вакцинација, очигледно е дека кампањата за вакцинација во Словенија беше навистина неуспешна. 

повеќе