„Ѓаволите“ се главни во Манчестер

Грешките на Едерсон скапо платени, Јунајтед по 10 години го доби Сити и дома и во гости (ВИДЕО)

Оле Гунар Солшер одново го надмудри Пеп Гвардиола, Манчестер јунајтед вечерва со 1-0 го совлада Манчестер Сити и за прв пат по сезоната 2009/2010 ги доби двата натпревари против градскиот ривал во Премиерлигата.

Манчестер јунајтед и по трет пат сезонава го победи Манчестер Сити, вечерва на Олд Трафорд во Премиерлигата, „ѓаволите“ триумфираа со 2-0.

Во возбудлив натпревар со голема борба, клучниот момент се случи по половина час игра. Бруно Фернандеш итро изведе слободен удар, ја префрли топката преку живиот ѕид и му намести топка на Мерсијал, кој без многу мислење биеше по земја на првата статива и го матираше Едерсон.

Двата тима потоа пропуштија убави шанси, а за вториот гол се чекаше дури до 96. минута. Во последните секунди од мечот Едерсон лошо фрли една топка кон Менди, Мектоминеј убаво следеше, прв стигна и од далечина ја затресе празната мрежа за голема радост на Олд Трафорд.

Со овој триумф, Оле Гунар Солшер стана првиот тренер по Сер Алекс Фергусон кој го добил двомечот со Манчестер Сити во Премиерлигата. Претходно, легендарниот Шкот ги преслуша „гаѓаните“ и дома и во гости во сезоната 2009/10.

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе