Постапката за преименување е во процедура

Градоначалникот на Неапол потврди, стадионот ќе се вика Диего Армандо Марадона

Градоначалникот на Неапол потврди дека стадионот ќе се вика „Диего Армандо Марадона“, а името ќе биде официјално уште за следниот натпревар. 

Градоначалникот на Неапол, Луиџи де Магистрис става крај на сити дилеми околу тоа дали стадионот ќе се преименува по Марадона.
 
„Ги прочитав сите предлози, но одлучено е името да биде Стадион Диего Армандо Марадона“, изјави Де Магистрис за „Ил Месаџеро“.
 
„Постапката ќе биде колку што е можно побрза. Денеска веќе имав состанок со комисијата, во петокот се јавив во Општината и ќе го заклучиме процесот“.
 
„Верувам дека името ќе биде официјално до следнииот меч на Наполи“.
 
Марадона остави исклучително длабок траг во Наполи за кој настапуваше од 1984 до 1991 година, во тој период двапати ја освои Серија А, еднаш Купот на Италија, еднаш УЕФА Купот и еднаш Суперкупот на Италија.

Опседнатоста со лесна и брза заработувачка, завидливоста и љубомората кон побогатите, невидената мрзливост комбинирана со желбата за убав и прилично ситуиран живот, од Македонците создаде зомбизирани суштества кои лутаат низ времето и просторот, без патоказ и без изграден вредносен ориентир по кој ќе се водат низ животот.

повеќе

Иако новогодишните честитки во јануари оваа година, беа најчесто за здравје и со желба за „старото нормално“, првите три месеци од 2021 година не навестуваат крупни промени околу тоа кој ќе биде повторно најизговорениот збор и во периодот кој претстои. 

повеќе

Програмата за вакцинација во Бугарија може исклучиво да се окарактеризира како фијаско. 

повеќе