ПРОМОТИВНО ВИДЕО ЗА СКОПЈЕ ПРЕД ГОЛЕМИОТ СПОРТСКИ НАСТАН

Град Скопје им ги презентира убавините на странските навивачи кои ќе дојдат на Суперкупот (ВИДЕО)

Градот Скопје изработи промотивно видео како информатор за туристите кои ќе ги има во огромен број за време на Суперкупот кој на 8. август ќе се оддржи на Арената „Филип Втори“.

Скопје се подготвува за големиот спортски настан, градот ќе прими повеќе од 20.000 странски навивачи, што е најголема бројка до сега. Институциите се обидуваат со промотивни видеа да го поправат впечатокот на фановите кои беа револтирани од високите цени на хотелите.
 
„Градот Скопје е подготвен за одржувањето на Суперкупот на УЕФА, кој ќе се одржи на 8 август во Скопје на националната арена „Филип Втори“. На овогодинешниот Суперкуп силите ќе ги одмерат двата најголеми фудбалски клубови во светот, Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед. За таа цел изработивме промотивно видео на англиски јазик, чијашто цел ќе биде информирање на туристите и промовирање на убавините на Скопје, пишува Трајановски на „Фејсбук“ - информира градоначалникот Коце Трајановски.
 
 
УЕФА Суперкупот на кој ќе настапат Реал Мадрид и Манчестер јунајтед е најголемиот спортски настан кој се случил во историјата на нашата земја.

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе