Серија А

Горан Пандев со гол и победа тргна во новата сезона од Серија А (ВИДЕО)

Горан Пандев го постигна 95. гол во Серија А и помогна Џенова да забележи убедлива победа од 4-1 над Кротоне на стартот од новата сезона. 

Пандев имаше одлично отварање на новата сезона во Серија А, македонскиот репрезентативец постигна убав гол.
 
Резултатот беше отворен уште во шестата минута кога Дестро погоди за 1-0, Горан Пандев учествуваше во акцијата за голот, а три минути подоцна и самиот тој со прекрасен лоб зголеми на 2-0.
 
Во 28. минута Кротоне преку Ривиера успеа да намали на 2-1 и да се врати во игра, но следуваа минути за новите засилувања на Џенова.
 
Најпрво Запакоста во 34. минута зголеми на 3-1, а потоа Пјаца во 75. кој претходно влезе на местото од Пандев ги постави конечните 4-1.

Во Македонија само 1% од младите професионално се занимаваат со спорт, 7% спортуваат аматерски, додека 42% спортуваат рекреативно или практикуваат физичка активност во вид на хоби и рекреација.

повеќе

Нашето законодавство дава поголема важност на едно парче хартија отколку на вистинската состојба на терен.

повеќе

Еве што знаат мнозинството Македонци и Бугари родени до 1980 година.

повеќе