Квалификации за СП 2022

Големи три бода за Перу од Колумбија (ВИДЕО)

Перу со 1-0 победи на гостувањето кај Колумбија и направи крупен чекор кон пласман на Светското првенство. 

Во Јужна Америка се води голема битка за позициите кои водат на Светското првенство, засега пласман обезбедија само Бразил и Аргентина.
 
Перу синоќа со гол на Флорес на пет минути пред крајот на мечот дојде до победа на гостувањето кај Колумбија со која излезе на табелата пред оваа репрезентација.
 
На три кола до крајот, Перу е на четвртото место, последно кое води директно на Мундијалот, петти е Уругвај кој ќе игра бараж ако остане на оваа позиција.
 
 
Синоќа се одигра и мечот меѓу Венецуела и Боловија кој го добија домаќините со 4-1.
 
Рондон беше херој на домаќините постигнувајќи хет-трик.
 

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе