Најцрните прогнози се остварија

Голем удар: Несторовски и Трајковски со Палермо исфрлени во трета лига!

Националниот федерален суд при Фудбалската федерација на Италија го прифати барањето на обвинителот и поради финансиски нерегуларности го казни Палермо на нашите Илија Несторовски и Александар Трајковски со преселба во Серија Ц.

Уште минатата недела беше објавено дека Илија Несторовски и Александар Трајковски со Палермо можат да завршат во трета лига и покрај тоа што цела сезона се борат за влез во елитата и обезбедија плеј-оф со финиш на третото место.

Најцрното сценарио беше потврдено денеска, националниот федерален суд при Фудбалската федерација на Италија немаше милост за „сицилијанците“ и го прифати барањето на обвинителот.

Поради финансиски нерегуларности, судијата одлучи Палермо да ја заврши сезоната како последнопласиран тим на табелата, што автоматски значи преселба во Серија Ц.

Палермо сега има рок од два дена да достави жалба, а одговор ќе добие во период од десет дена.

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе