Премиерлига

Голем кикс на Адриан, Ливерпул сепак дојде до целиот плен во Саутемптон (ВИДЕО)

Ливерпул со 2-1 победи на гостувањето кај Саутемптон, црвените се потеа во последните минути откако примија гол по голем кикс на Адриан, за нивна среќа неговата мрежа не се затресе два пати.

Ливерпул ги освои планираните три бода од гостувањето кај Саутемптон, но имаше паничен финиш на натпреварот.
 
Резултатот го отвори Мане пред самиот крај на првото полувреме постигнувајќи прекрасен погодок.
 
Во 71. минута Мане искористи една грешка на одбраната на Саутемптон, асистираше до Фирмино кој зголеми на 2-0.
 
Ливерпул ја имаше контролата на мечот, но во 83. минута Адриан направи несфатлива грешка по која Ингс намали на 2-1. 
 
 
Саутемптон правеше притисок до крајот на мечот, но Ливерпул успеа да се одбрани и да дојде до победата.
 
Во другите денешни мечеви од 16 часот, Евертон со 1-0 го победи Ватфорд, Норич со 3-1 славеше над Њукасл, Борнмут дојде до гостински триумф од 2-1 кај Астон Вила, мечот меѓу Брајтон и Вест Хем заврши нерешено 1-1.

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе