Гол првенец за Шо, Манчестер јунајтед тргна со победа (ВИДЕО)

Со погодокот на Пол Погба од пенал и првиот гол во кариерата на Лук Шо, Манчестер јунајтед ја отвори новата сезона од Премиерлигата со триумф од 2-1 над Лестер.

„Ѓаволите“ можеби не блескаа вечерва но ја завршија работата против „Лисиците“ и со три бода ја започнаа новата сезона. Манчестер јунајтед поведе веќе во 3. минута. Амартеј играше со рака, судијата покажа на белата точка а Погба не погреши од 11 метри за 1-0.

Раниот гол придонесе Лестер да заигра офанзивно, имаше голема борба на теренот но малку шанси. Најсериозната прилика до крајот на првиот дел ја имаше Медисон, но неговиот удар Де Геа го одбрани со одлична интервенција.

Во вториот дел гостите превзедоа поголем ризик, па тоа остави повеќе простор за контри на Манчестер јунајтед. При една таква ситуација, Лукаку можеше предвреме да го реши победникот, но Шмајхел некако успеа да ја сочува својата мрежа.

Сепак Лук Шо со својот прв гол во кариерата, во 83. минута најави дека трите бода ќе останат на Олд Трафорд. Левиот бек одлично се снајде покрај Переира и од тежок агол погоди на подалечната статива за 2-0.

Но гостите не се предадоа и во втората минута од надополнувањето намалија преку Варди. Переира упати центаршут во срцето на петерецот, никој не тргна на топката па таа заврши во стативата а Варди одлично реагираше и со глава го матираше Де Хеа.

Гостите потоа се обидоа да стигнат и до бод, имаа корнер во 95. минута по кој Шмајхел дотрча во противничкиот шеснаесетник, голманот на Лестер биеше со глава, но само крај голот.

Во битката за фотелја во ФФМ секогаш решавачка била „техниката" на добивање гласови од делегатите со поткуп, ветувања, партиски и притисоци на локалните моќници...

Како може да се надминат исклучивите и националистички толкувања на минатото: што работат комисиите?

Способноста за контролирање на бесот е одлика на луѓето со цврст карактер. За жал, во оваа конфузна реалност, таквите индивидуи се вистинска реткост.